Inkonst
INKONST
Bergsgatan 29
214 22 Malmö, Sweden
Tel +46 (0)40-30 65 97

BILJETTER TILL SCENKONST OCH STANZA
Kulturcentralen
Tel: +46 (0)40-10 30 20

TOR 10/12

STANZA





Senast 30-årige Jonas Brun läste på Stanza var i samband med att hans debut Den andra tiden utkom. Sedan dess har han utgett den dubbla diktsamlingen Ett barn hos gud / Det här är platsen och i våras romanen Det amfibiska hjärtat. Brun har också medverkat med essäer, dikter och noveller i tidskrifter som BLM, 00-tal och Pequod. Nyligen belönades han också med årets Mare Kandre-pris.

Ida Säll är född 1985 i Stockholm och debuterade ifjol med Jenny Häggs mamma solar brösten i sovrummet som består av 70 texter vilka sammanfattar en barndom bebodd av mammor, pappor, brorsor, katter, marsvin, leguaner och hjältar. Boken nominerades till Katapultpriset för årets bästa debut. Säll studerar för närvarande vid Litterär gestaltning i Göteborg.

Helena Granström debuterade förra året med dikt- och essäboken Alltings mått. En bok som med svindlande språk undersöker hur det västerländska kulturarvet separererat individen från sin omvärld och människorna från varandra. Granström utkommer i januari med sin andra bok och är också verksam som matematiker och fil. lic. i matematisk fysik.

Majse Aymo-Boot är författare och redaktör på förlaget Basilisk. Hon utkom 2001 med Venner og bekendte och har sedan dess bland annat arbetat med experimentell radio, översättningar och som som handledare på skrivarlinjen på Biskops-Arnö och Forfatterskolen i Köpenhamn. På svenska finns texten Skolbok, publicerad i tidskriften Glänta nr 4.08. I höstas utgav hon boken Ødelæggelsen 1-11.

Datum: 10/12 Tid: 20.00 Rum: Nya Rummet  Entré: 40:-
 

Tillbaka

Nyhetsbrev
Hela programmet
Endast scenkonst